Povedal to v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu s tým, že "by nebolo dobré", keby prípadná stratovosť dostavby "išla na úkor kúpnej zmluvy" elektrární.
Obidve témy je podľa neho potrebné oddeliť a "nedotovať dostavbu 3. a 4. bloku okľukou alebo fígľom", lebo zníženie kúpnej ceny elektrární by bolo dotovaním dostavby.
Minister hospodárstva Pavol Rusko sa napriek Dzurindovmu vyjadreniu nevzdáva svojho zámeru spojiť privatizáciu elektrární s dostavbou Mochoviec.
Podľa Ruska je scestné rozmýšľať, že cena za elektrárne sa zníži na úkor súhlasu s dostavbou Mochoviec.
Minister Rusko si myslí, že bude práve naopak vyššia. "Naša snaha je predávať elektrárne, ktorých výrobná kapacita je čo najvyššia, nie 17, ale 26 TWh. Buď dám 30 miliárd za to, že nemám nič, alebo 45 miliárd za to, že to dokončím," povedal.
Premiér Dzurinda sa však domnieva, že minister a predseda ANO Rusko konal predčasne, pretože domáca ani zahraničná scéna neboli na jeho iniciatívu pripravené. Minister takto musí čeliť rôznym otázkam a byť pripravený na témy, ktoré otvára zahraničie, povedal premiér.
Podľa Dzurindu platia slová ministra financií Ivana Mikloša, že na dostavbu neposkytne štát žiadne garancie. "Ak sa nájde súkromný kapitál, ak pôjde o investíciu zmysluplnú, bez nároku na vrecká daňových poplatníkov, ak pôjde o investíciu spĺňajúcu všetky bezpečnostné a ekologické parametre, nikto rozumný tomu brániť nebude. Ak nie, tak to, samozrejme, stavať nebudeme," povedal Dzurinda.
Premiér pripomenul, že podobný materiál už minulej vláde predložil vtedajší šéf rezortu hospodárstva Ľubomír Harach. "Ukázalo sa, že podmienky dostavby by boli také zložité, že by sme elektrinu nedokázali predávať. Ak sa časy zmenili, ak je tu nový investor, ak sú nové možnosti, nech pán minister hospodárstva prinesie materiál opäť," poznamenal Dzurinda.
(tasr, sp)